Komandosi Formozy: atak na Oborniki już jutro

 

 

FormozaJedna z najbardziej tajemniczych jednostek w polskim wojsku. Znajdują się na etatach niejawnych, rozrzuconych po innych jednostkach. Nie przejawiają żadnych skłonności, by dzielić się swoimi wrażeniami z podróży i akcji. Wiadomo jedynie, że nauki pobierają u najlepszych. Amerykańskiej Navy Seals.

Mówi się, że mogą dotrzeć w 70 godzin w dowolny zakątek świata.

 

Formoza Challenge będzie wyjątkowym wydarzeniem w skali wszystkich terenowych biegów survivalowych.19 czerwca tor motocrossowy w Obornikach przekształci się w pełen przeszkód poligon zaprojektowany przez komandosów jednostki wojskowej Formoza.

Hasło jednostki oraz działającego przy niej stowarzyszenia to „nigdy nie zostawiamy swoich” i właśnie na działaniu w drużynie opierać się będzie filozofia tej rywalizacji. Na dwa miesiące przed wydarzeniem na listach widniało już prawie 600 nazwisk z całej Polski.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

Zawodnicy będą musieli się zmierzyć nie tylko z przeszkodami przygotowanymi we współpracy z Jednostką Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. – Uczestnicy startujący w biegu będą musieli wykazać się silną determinacją oraz dobrym przygotowaniem do biegu, który choć trudny będzie do pokonania przez każdego. Ukończyć, znaczy zwyciężyć to napis jaki zobaczą zawodnicy na upragnionej mecie. Naszą rolą, jako organizatorów jest nie tylko wypromowanie biegu, ale także stworzenie możliwości do odbycia treningów, dlatego dziś spotkaliśmy się z J.W Formoza na takim wydarzeniu – mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport, współorganizatora imprezy.

 

Wydarzenie, które odbędzie się w ramach Dni Obornik to także okazja do zapoznania się zarówno z ta morską jednostką, jak i innymi rodzajami wojsk, które pojawią się 19 czerwca w Obornikach. Oprócz wzięcia udziału w rywalizacji możliwe będzie podziwianie sprzętu wojskowego, skorzystanie ze ściany wspinaczkowej, strzelanie z paintballa czy po prostu dopingowanie kandydatów na komandosów. – Nie zapomnieliśmy o najmłodszych – mówi Aleksander Rosa, rzecznik imprezy. – Bieg małego komandosa, dmuchane przeszkody, malowanie buziek to tylko niektóre z atrakcji, jakie odbędą się w tym dniu na torze motocrossowym – dodaje. W dniu imprezy zostanie zapewniony darmowy transport między Poznaniem a Obornikami.

 

Dni Obornik, podczas których odbędzie się bieg Formoza Challenge, jest imprezą o wieloletniej historii i ogromnej popularności przyciągająca co roku kilkanaście tysięcy odwiedzających. Podczas wydarzenia czeka wiele atrakcji, a jedną z nich będzie uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej gen. Aleksandra Krzyżanowskiego, jednego z dowódców Armii Krajowej.

 

Harmonogram imprezy:

08.00 – oficjalne otwarcie zawodów Formoza Challenge

08:15 – krótka odprawa techniczna

08:30 – dynamiczny pokaz sił specjalnych na torze

08:50 – rozgrzewka pierwszej fali (sukcesywnie rozpoczynać się będzie 10 minut przed każdą falą)

09:00 – start pierwszej fali na 10 km (starty co 15 minut)

10:00 – start pierwszej fali na 5  km (starty co 15 minut)

12:00 – start FORMOZA KIDS

15:30 – publikacja oficjalnych wyników zawodów,

16:00 – ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień za udział w zawodach

16:45 – finałowy pokaz dynamiczny wojsk specjalnych,

17:00 – oficjalne zakończenie zawodów.

 

W godzinach 10.00 – 19.00 będzie się odbywał piknik rodzinny z okazji Dni Obornik oraz liczne atrakcje w ramach Formoza Challenge; pokazy statystyczne sprzętu wojskowego, strefa zabaw dla dzieci, pokazy dynamiczne jednostek specjalnych, ściana wspinaczkowa, przeloty widokowe nad regionem, zajęcia Crossfit, fitness, zumba oraz wiele innych.

 

Wciąż trwają zapisy na ekstremalny bieg survivalowo – wytrzymałościowy Formoza Challenge. Można ich dokonywać poprzez oficjalną stronę Formoza Challenge, na trzech różnych dystansach: 5 km, 10 km oraz 1 km dla najmłodszych. Na każdej trasie uczestnicy napotkają sztuczne przeszkody, zbudowane przez komandosów jednostki wojskowej Formoza oraz przeszkody z wykorzystaniem natury oraz terenu toru motocrossowego.

 

Zapisy na stronie: www.formozachallenge.pl, profil FB: www.facebook.com/FormozaChallenge.

 

# # #

Przez te 2 godziny obcowania z ludźmi Formozy ja, stary koń, zdążyłem się nieco do nich przywiązać. Choć większości z nich sięgałem raptem do szyi.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Nie tylko tolerowali obecność fotoreportera i moją, ale wydawali się raczej przyjaźni. W każdym razie nas nie zabili. Może mieli dobry dzień ?

Nie chciałbym się jednak znaleźć w ich bliskiej odległości podczas działań bojowych. Zdecydowani, stanowczy, przeciwko „złym” – nie znają chyba litości.

Martwię się o nich. O ich bezpieczeństwo. Nie w boju, bo tam śmierć to normalność. Raczej o to, że ci na jawnych etatach doprowadzą do niejawnych kolegów. Zagadnąłem jednego z „jawnych” o niewysmarowanej farbami ochronnymi, twarzy. Spojrzał na mnie pobłażliwie. Odrzekł tylko: nie.

Boję się o nich. Boję się też zdrady. „Gazeta Wyborcza” właśnie doniosła: „Przez lata Antoni Macierewicz – wbrew swojemu publicznemu wizerunkowi – blisko współpracował z Robertem Luśnią (TW „Nonparel”), uznanym przez sąd za płatnego informatora SB. Formalnie rzecz biorąc, Macierewicz współpracuje z nim i dzisiaj, gdy jest ministrem obrony narodowej. Bo wciąż zasiada w radzie fundacji Głos, której prezesem zarządu jest Luśnia. W latach 80. oficerem prowadzącym Luśni był esbek Józef Nadworski o podejrzanych koneksjach z sowiecko-rosyjskim wywiadem. Nadworski „opiekował się” też Krzysztofem (Chrisem) Cieszewskim, który figuruje w archiwach SB jako TW, a dziś jest członkiem zespołu „ekspertów smoleńskich” Macierewicza”.

Zdaje się, iż ochrona kontrwywiadowcza ministra obrony narodowej jest dziurawa, jak sito. Bojowe chłopaki – nie dajcie się!

T. G.

grafika tytułowa: archiwum

Serwis foto: red. Piotr Górski

Ponad 40-letni staż dziennikarski, zaczynał w 1971 r. od współpracy z prasą studencką i "Expressem Poznańskim" oraz "Głosem Wielkopolskim", pracował do stanu wojennego w magazynie ilustrowanym "Tydzień" (poprzedniku tygodnika "Wprost"). Potem, po '89 roku w dzienniku Wielkopolan "Dzisiaj". Wieloletnia współpraca z prasą polonijną, m.in.: hamburskim "Kurierem", australijsko-nowozelandzkim "Expressem Wieczornym".

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.